Alianța pentru Unirea Românilor (AUR) a anunțat suspendarea tuturor activităților de campanie electorală, concentrându-și eforturile exclusiv pe sprijinirea românilor afectați de inundațiile recente. În această perioadă, atât conducerea partidului, cât și parlamentarii, consilierii locali și județeni se află în județul Galați, unde ajută la reconstrucția caselor și oferă sprijin sinistraților.
„România are nevoie de fapte, nu de vorbe. De-a lungul anilor, am fost mințiți și trădați de promisiuni deșarte. Ne-au spus că vor veni soluții și vremuri mai bune, dar noi am rămas cu aceleași probleme”, a declarat președintele AUR, George Simion. El a subliniat că partidul nu face promisiuni, ci acționează imediat.
Duminică seară, un convoi de 10 tiruri cu materiale de construcții, 20 de camioane cu produse de igienă și necesități de bază, împreună cu aproximativ 300 de voluntari, a ajuns în comuna Pechea, județul Galați, pentru a începe munca. Simion i-a îndemnat pe toți cei dispuși să ajute: „Veniți și ajutați. Fiecare dintre voi poate da o mână de ajutor. Hai să punem mâna pe treabă și să reconstruim România. Fiți și voi oameni de AUR, sprijiniți românii!”
AUR s-a mobilizat pentru a susține comunitățile afectate, concentrându-se pe reconstrucția și sprijinul oferit celor aflați în dificultate.


















