Guvernul va aproba contractul de finanțare cu Banca Europeană de Investiții pentru o nouă secțiune a Autostrăzii A3, de 42 de km.
„Aprobăm astăzi contractul de finanțare cu Banca Europeană de Investiții, în valoare de 200 de milioane de lei, pentru o nouă secțiune a autostrăzii A3, de 42 de kilometri”, a spus Ciolacu în ședința de Guvern de joi.
„România are azi cel mai mare volum de finanțări pentru infrastructura națională din toată istoria modernă a României, atât ca valore, cât și ca diversitate și complexitate.
Sunt bani europeni, alocări de la buget și fonduri de la marii finanțatori instituționali care vor produce în 2024 cel mai mare număr de kilometri finalizați într-un an, de autostăzi și drumuri expres”, a concluzionat Ciolacu.


















