Patru bărbați au fost arestați după ce au reușit să pătrundă ilegal pe terenurile casei prim-ministrului Rishi Sunak. Poliția din North Yorkshire a declarat că i-a arestat pe bărbați „într-un minut de la intrarea lor” pe terenurile Kirby Sigston Manor, lângă Northallerton. Cei patru au fost reținuți în jurul orei 12:40 BST, înainte de a fi escortați în afara proprietății, au spus ofițerii, conform BBC.
Incidentul vine după ce un videoclip a fost lansat de grupul de protest Youth Demand, care părea să arate un tânăr intrând pe proprietatea prim-ministrului și defecând într-un lac.
Grupul a spus că acțiunea a fost un „cadou de rămas bun” pentru prim-ministru și guvernul conservator. Youth Demand se descrie ca o campanie care solicită un embargo asupra armelor pentru Israel, precum și ca guvernul să revoce noile licențe de petrol și gaze acordate din 2021.
Cei patru bărbați, în vârstă de 52 de ani din Londra, 43 de ani din Bolton, 21 de ani din Manchester și 20 de ani din Chichester, au rămas în arestul poliției pentru interogatorii, iar audierile și investigațiile continuă, au adăugat polițiștii.



















