FOTO/VIDEO: Delegație a Comisiei REGI din Parlamentul European, în vizită la Cluj-Napoca. Mesajul lui Emil Boc

Șapte eurodeputați ai Comisie REGI, pentru dezvoltare regională a Parlamentului European, au vizitat azi la Cluj-Napoca proiecte de infrastructură și mediu sprijinite din resursele politicii de coeziune și auavut la Primărie o întâlnire cu primarul Emil Boc.

Acesta a transmis un mesaj pro european și spus că Europa este în momentul de față ceea ce este și datorită politicii de coeziune, care are scopul echilibrării diferențelor dintre regiunile continentului.

🗞️ Citește și Acestea

”Politica de coeziune este lipiciul care ține Europa împreună. Europa este soluția, nu cauza problemelor noastre, nu Europa cauzează problemele. Să avem grijă de Europa până nu va fi prea târziu”, a spus Boc, care a adăugat că viitorul este împreună în Europa.

Acesta a vorbit și despre importanța fondurilor europene și a precizat că acestea reprezintă o cale de dezvoltare în condițiile în care, numai la Cluj-Napoca, sunt proiecte în implementare de 4 miliarde de euro.

Eurodeputații prezenți la Cluj vor susține finanțarea de la nivelul CE a aeroporturilor regionale și vor lua măsuri pentru rezolvarea creșterii prețurilor la proiectelor cu bani europeni, din cauza pandemiei COVID și a războiul din Ucraina.

Președintele comisiei, francezul Younous Omarjee, a spus că UE este recunoscătoare autorităților române pentru ajtorul dat refugiaților din Ucraina în urma declanșării războiului de către Rusia și a lăudat Clujul despre care a spus că este un centru al inovării și dezvoltării. Acesta a promis și măsuri la exodul creierelor cu care se confruntă România.

Europarlamentarul Daniel Buda, care este clujean și membru al Comisiei REGI, a spus că la Cluj nu se înregistează un exosd al creierelor, în condițiile în care mulți studenți care absolvă decid să rămână aici.

Cei 7 eurodeputați din Comisia REGI s-au aflat în perioada 15-17 mai într-o vizită în regiunile de nord-vest și centru ale României pentru a vizita proiectele de infrastructură și mediu sprijinite din resursele politicii de coeziune.

More article

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme