Într-un interviu acordat jurnaliştilor de la Antena 3 CNN, Gigi Becali, a abordat o serie de subiecte fierbinți din politica românească.

Printre altele, Becali a discutat despre relațiile sale cu diverși lideri politici, susținerea acordată lui Simion, precum și despre viitorul său în politica românească.

Declarațiile lui Becali au fost directe și fără menajamente. În discuția cu Georgica, Becali a subliniat că nu mai este „omul acela” din trecut și a făcut referire la sprijinul financiar pe care l-a acordat unor politicieni, afirmând că aceasta a fost o decizie personală, nu una motivată de dorința de a face publicitate. „Am spus eu, nu am nevoie de publicitate, dar ia pe numele tău 700.000 de euro”, a menționat Becali, arătând clar intențiile sale politice și implicarea în campanii de susținere.

În ceea ce privește relația cu liderul AUR, Becali a afirmat că nu mai are nicio legătură cu Simion. „Un om care face așa ceva… este istorie, saracul. Nu l-am supărat cu nimic, dar demonii te fac să îți dai arama pe față”, a spus Becali, lăsând de înțeles că acesta nu mai este o opțiune pentru el în peisajul politic actual.

Legat de viitorul său politic, Becali a evitat să ofere detalii precise despre planurile sale, dar a menționat posibilitatea înființării unui nou partid. „Nu știu cum se va numi, denumirea va fi pusă de oamenii convocati de mine”, a declarat el, sugerând că deciziile vor fi luate de un grup mai larg de lideri. De asemenea, a evitat să susțină un candidat pentru alegerile prezidențiale, menționând că va decide în turul 2, dar că va analiza cu atenție candidații și va alege pe cel care îi va adresa nevoile politice.

Un alt punct important a fost discuția despre Gavrilă, despre care Becali a spus că nu se va retrage în favoarea lui Simion, considerându-l un candidat puternic și capabil să ajungă în turul 2 al alegerilor.

Destept, muncitor, dar și viclean”, a spus Becali, lăsând să se înțeleagă că jocurile politice sunt mai complexe decât par la prima vedere.

În încheiere, Becali a subliniat că politica pentru el nu este despre posturi și ambiții personale, ci despre ajutorul acordat celor care au nevoie. „Politica e un joc periculos”, a concluzionat el, reafirmând că viziunea sa pentru viitor se bazează pe sprijinul acordat oamenilor, nu pe rivalitățile interne din politică.

Aceste declarații, încărcate de semnificații și nuanțe politice, oferă o privire rară în culisele jocurilor de putere ale unui om care continuă să fie un jucător important pe scena politică din România.