Institutul Oncologic din Cluj-Napoca a reprezentat România la lansarea oficială a Rețelei europene a centrelor oncologice integrate, la Paris

Institutul Oncologic „Prof. Dr. Ion Chiricuță” (IOCN) din Cluj-Napoca a reprezentat România la reuniunea anuală a EUnetCCC – Rețeaua europeană a centrelor oncologice integrate, desfășurată la CNIT Forest, Paris La Défense. Evenimentul a marcat lansarea oficială a celei mai ample inițiative europene din domeniul sănătății, finanțată prin programul EU4Health.

Reuniunea a reunit aproape 1.000 de părți interesate și peste 160 de parteneri din 31 de țări, printre care factori de decizie, medici, cercetători și reprezentanți ai pacienților. Scopul întâlnirii a fost conturarea direcțiilor strategice pentru dezvoltarea infrastructurii europene în domeniul oncologiei, într-un cadru de colaborare transnațională.

Coordonată de Institutul Național al Cancerului din Franța (INCa) și susținută de Comisia Europeană, inițiativa EUnetCCC urmărește conectarea a 100 de centre oncologice integrate certificate până în anul 2028, asigurarea accesului a 90% dintre pacienții eligibili din Europa la îngrijiri oncologice de înaltă calitate, bazate pe inovare, precum și reducerea disparităților dintre statele membre în ceea ce privește prevenirea, diagnosticul, tratamentul și cercetarea în cancer.

🗞️ Citește și Acestea

Institutul Oncologic „Prof. Dr. Ion Chiricuță” a fost reprezentat la Paris de prof. dr. Patriciu Achimaș-Cadariu, dr. Delia Nicoară, dr. Iulia Gavrilă, dr. Alexandru Petrusan, dr. Ioan-Constantin Pop, alături de alți membri ai echipei. Delegația IOCN a contribuit activ la discuții privind prevenția cancerului, supraviețuirea pacienților, implicarea acestora în procesul de îngrijire, precum și la dezbaterile legate de modelul de guvernanță pe termen lung al rețelei europene.

Reuniunea anuală EUnetCCC a funcționat atât ca platformă oficială de lansare a rețelei, cât și ca spațiu de aliniere strategică între instituțiile europene, statele membre și furnizorii de servicii medicale oncologice. Participarea IOCN confirmă rolul activ al Clujului și al României în eforturile europene de îmbunătățire a îngrijirii oncologice și de consolidare a unei rețele centrate pe pacient, inovație și echitate în sănătate.

More article

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme