O echipă de amatori turdeni, prieteni între ei, au format o echipă de fotbal intitulată Potaissa Turda, o echipă de „old boys” care adună laolaltă pasionați de fotbal care vor să practice acest sport atâta vreme cât sănătatea și vârsta le-o va permite. O echipă care a reușit să stabilească între membrii săi relații ideale într-o lume imperfectă.
Mâine, echipa turdeană va participa la Cupa „Sport Team” găzduită în Maramureșul istoric, pe tenurile din Recea și Săsar. Evenimentul ajuns la cea de-a 12-a ediție, se dorește a fi o competiție care, dincolo de competiția în sine, aduce împreună pasionați de fotbal. O poveste despre prietenie și bucuria adusă de jocul cu balonul rotund.
Ediția din acest an are și o semnificație specială întrucât echipa organizatoare, Sport Team Baia Mare, marchează norocoasa cifră de 13 ani de activitate sportivă neîntreruptă. De aceea, alături de ei vor evolua pe terenul de joc nume cunoscute din rândul fenomenului cunoscut ca „fotbal old boys”:
- Potaissa Turda
- Armătura Zalău
- Fan Sport Baia Mare
- Academia Fărcașa
- Atletic Baia Mare
Așadar o reunire fotbalistică a Transilvaniei de nord-vest, la un eveniment menit să celebreze prietenia și pasiunea, cărora să le facă o reclamă suficient de intensă încât să inspire și pe alții. Microbiști-jucători care își doresc să împrăștie o „boală contagioasă” numită PRIETENIE.


















