5 lucruri care l-au supărat pe Sabău după eșecul drastic suferit de „U” Cluj acasă la FC U Craiova + Studenții au ajuns să aibă a patra cea mai slabă apărare din Liga 1

● Sabău crede că FC U Craiova a fost lăsată să joace cu prea multă lejeritate, că elevii săi nu au avut ambiție și orgoliu, astfel încât să le facă față atacanților adverși.

🗞️ Citește și Acestea

● Fostul internațional a simțit că nu-și mai recunoaște echipa, adică l-a surprins într-un mod neplăcut felul în care s-a descurcat echipa sa după ce a început anul cu două rezultate foarte bune, 2-1 cu FC Voluntari (formație care a ajuns în play-off în sezonul trecut) și 0-0 cu Rapid (a treia clasată din Liga 1 și echipa cu cea mai bună apărare, 19 goluri primite, la egalitate cu CFR Cluj).

● În opinia directorului tehnic de la „U” Cluj, atacanții olteni nu erau atât de rapizi încât apărătorii săi să aibă dificultăți ca să-i oprească.

● Sabău nu vrea să treacă peste acest rezultat, ci dorește luarea unor măsuri, astfel încât „U” Cluj să nu mai înregistreze rezultate asemănătoare cu cel de aseară. Nu a vorbit despre eventuale plecări ale unor jucători, dar a anunțat că va face o analiză amănunțită a jocului desfășurat pe arena Ion Oblemenco din Craiova.

● Sabău este convins că nu vor fi probleme în atingerea obiectivului pentru acest sezon, cel de menținere în Liga 1, dar trebuie neapărat schimbat ceva.

BONUS

● La finalul confruntării cu FC U Craiova, Sabău a mai spus că a trăit cea mai neagră seară din cariera de antrenor (în condițiile în care în trecut obținea victorii cu Atletico Madrid, Dinamo Zagreb, remiza cu Ajax și Anderlecht și elimina Șahtiorul).

● Pentru „U” Cluj a fost a 11-a și totodată cea mai drastică înfrângere de când a revenit în Liga 1. Golurile lui FC U Craiova au fost marcate de Aurelian Chițu (12′, 25′), Dragoș Albu (36′), Yassine Bahassa (82′) și Vladislav Blănuță (90′).

● Aurelian Chițu, de la FC U Craiova, nu avea nicio dublă în acest campionat, asta până la partida de aseară. Atacantul în vârstă de 31 de ani mai are un gol marcat, în etapa cu numărul 20, când a înscris unicul gol al întâlnirii cu FC Argeș.

● „U” Cluj a devenit formația cu a patra cea mai slabă apărare din prima ligă (29 de goluri primite). Cel mai rău la acest capitol stă CS Mioveni, viitoarea adversară a Șepcilor Roșii (36 de goluri primite), urmată de UTA Arad și FC Botoșani (câte 34 de goluri primite), respectiv FC Argeș și Chindia (câte 33 de goluri primite).

● Până la meciul de ieri, FC U Craiova nu reușise să câștige în actuala ediție a Superligii la mai mult de două goluri diferență (amintim de un 3-1 cu CFR Cluj, apoi de două succese cu 2-0, în fața lui FC Argeș și a rivalei Universitatea Craiova). În campionatul precedent, cea mai clară victorie a clubului finanțat de Adrian Mititelu a fost un 4-0 cu Academica Clinceni (care își trăia ultimele luni de existență), în play-out.

● „U” Cluj ocupă locul 14 din 16 în Liga 1, cu 23 de puncte. FC U Craiova a urcat pe locul 9, cu 27 de puncte.

Concluziile lui Ioan Ovidiu Sabău au fost extrase din flash-interviul acordat de antrenor televiziunii Prima Sport la finalul partidei FC U Craiova – FC Universitatea Cluj 5-0.

CITEȘTE ȘI – SPECIAL | Un an de excepție pentru baschetul clujean

Dacă v-a plăcut materialul, nu ezitați să vă abonați la pagina de facebook Cluj Live și la canalul de youtube Cluj Live pentru a fi la curent cu ultimele noutăți.

More article

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme