România se alătură eforturilor europene de a crea un sistem de îngrijire oncologică mai echitabil și mai sustenabil.
Institutul Oncologic din București este partener în proiectul internațional BEACON Cancer Care, finanțat prin programul european EU4Health (Grant Agreement Nr. 101080005), o inițiativă menită să reducă disparitățile majore în tratamentul cancerului în Uniunea Europeană.
Coordonat de o rețea de centre oncologice din mai multe state membre, BEACON își propune să dezvolte un model de sustenabilitate pentru screeningul și îngrijirea pacienților oncologici, cu accent pe cancerul pulmonar – una dintre cele mai agresive forme de boală. România, prin echipa prof. dr. Simona Dima, joacă un rol esențial în acest consorțiu, contribuind cu date, expertiză clinică și soluții de implementare.
„Participarea la BEACON ne oferă o perspectivă europeană asupra propriilor noastre provocări. Nu suntem singuri în această luptă. În fiecare țară există diferențe între regiuni, între mediul urban și rural, între accesul la investigații și tratamente. Obiectivul comun este să reducem aceste decalaje”, explică dr. Silvia Brotea-Mosoiu, medic și reprezentant al proiectului în România.
În februarie 2023, cercetătorii români au participat la o întâlnire de lucru și la un panel de experți organizat la Zagreb, Croația, cu tema „Lung Cancer Screening: how to make it sustainable and more precise?” Evenimentul a reunit specialiști din domeniul oncologiei, ai sănătății publice și ai economiei medicale, toți concentrați pe aceeași întrebare: cum poate fi screeningul pulmonar menținut pe termen lung, fără a supraîncărca sistemele de sănătate?
Pentru România, implicarea în BEACON înseamnă nu doar acces la expertiză și bune practici europene, ci și recunoașterea rolului său strategic în regiune. Cu o incidență crescută a cancerului pulmonar și o populație expusă riscurilor industriale, țara noastră devine un teren ideal pentru dezvoltarea și testarea unor modele de prevenție și diagnostic precoce.
„Proiectele europene nu sunt doar despre finanțare. Sunt despre schimb de cunoștințe, despre solidaritate între sisteme medicale. Iar asta ne dă speranță”, a conchis prof. dr. Dima.


















