Actuala criză globală – cu războiul din Ucraina și Israel – ar putea să evolueze într-un conflict global, transmite europarlamentarul Daniel Buda, care îl citează în acest sens pe cercetătorul care a prezis pandemia Covid-19.
Daniel Buda a explicat mai întâi contextul național și european în susținerile sale.
„Actuala coaliție de guvernare, dincolo de anumite lucruri care se pot spune sau nu, găsește echilibrul pentru a merge mai departe. Înainte chiar citeam că dreapta europeană se aliniează cu stânga, în Cehia, pentru a combate ceea ce înseamnă acest curent extremist, care pune în pericol UE.
Din păcate avem această primejdie în România. Există premisele creșterii unor astfel de partide. Sigur, nu vor guverna niciodată! Dar să devină suficient de relevante, astfel încât să creeze nesiguranță, sentimente de insecuritate, de frustrare, care de fapt să nu aibă corespondent în realitate. Aici este marea problemă. Până la urmă e voința poporului. Nu te poți pune. Dar e foarte important ca alegătorii când merg la vot să vadă capacitatea fiecărui partid de a gestiona interesele țării într-o zonă în care să-i aducă o viață mai bună”, a avertizat Daniel Buda, la emisiunea Cluj Live.
Fenomene „repetitive”
„La Parlamentul European primim date în ceea ce privește dezinformarea: Rusia a avut ingerințe horărâtoare în 11 state de la nivelul UE, până în procesul de alegeri. E o chestiune foarte gravă. (…)
Aceste lucruri sunt repetitive. Citeam un material al unui profesor care a anticipat apariția pandemiei Covid înainte cu o lună. El a zis că o să vină o pandemie foarte mare. Făcea apel la structurile relevante să ia măsuri. El spunea în analiza lui că ce se întâmplă acum în Israel se suprapune cu perioada de dinainte de Primul Război Mondial la Sarajevo, când a fost ucis prințul moștenitor. Suntem în preajma unei astfel de scântei care poate să ducă la apariția unui alt război, dacă nu e gestionată corect de forțele de la nivel național, UE sau SUA”, a concluzionat Daniel Buda, la Cluj Live.


















