Istvan, mugur de fluier

Când îi spui grecului șef la arbitrii, bă, ești turc, ce nu înțelegi, e clar că îl superi. Cam asta a făcut Becali, atunci când s-a pus rău cu inima arbitrilor români, Istvan Kovacs. I-a supărat pe toți, de la Vassaras la prietenii arbitrii ai lui Istvan Kovacs. Bineînțeles, și pe Kovacs în persoană.

Iar când rostești numele Kovacs, vorbești deja cu doi arbitrii, pentru că mai are un frate. 

Aerul răzbunător a făcut și face parte din jocul la titlu în România, iar Kovacs, cu privirea mereu aprinsă nu se dă niciodată departe. 

🗞️ Citește și Acestea

Da, FCSB a câștigat la Farul cu un penalty pe care 1000 de arbitrii dintr-o mie nu îl dau. Colțescu, al 1001-lea, cufundat într-o visare ca în 1001 de nopți, l-a dat. Vai, ce huiduieli, vai ce scandal. Pe bună dreptate, hai să fim corecți, nu a fost nimic. 

Aseara, la CFR Cluj – Petrolul, Istvan Kovacs a fost de la un capăt la altul de parte clujenilor, iar scorul a fost același 1-0. 

Kovacs n-a avut nevoie să dea 11 metri pentru CFR, pentru că echipa lui Mandorlini a marcat repede. Dar le-a refuzat unul clar celor de la Petrolul. Mai mult, influența puternică pe care o are Kovacs printre arbitrii români s-a văzut și atunci când VAR-ul a cerut să intervină la penalty-ul care nu s-a dat pentru Petrolul, dar arbitrul împins de Vassaras puternic la UEFA nici n-a vrut să audă. A spus doar că a controlat faza. Nu a mers să o revadă. 

Nu vi se pare o revanșa la adresa FCSB și la vorbele rele pe care le-a spus Becali despre Kovacs? Ba da. Nici nu aveau cum să rămână fără urmări. 

Nu e primul jaf la care Istvan, mugur de fluier, ia parte pe terenul CFR-ului. I-a mai ajutat pe clujeni și la play-off-ul pentru Europa cu FC U Craiova, în sezonul trecut. Atunci a dat un roșu absurd, pe care nu l-a înțeles nimeni. Iar CFR Cluj a fost prima echipă care a părăsit Europa, dintre cele patru din România. 

Concluzia e că arbitrajul românesc pare împărțit în tabere, iar una e condusă de influența lui Istvan Kovacs, făra dubii. Așa ca Becali, dacă vrea să ia titlul după 9 ani cu FCSB, are nevoie de o echipă foarte, foarte puternică, pentru că arbitrii vor mai greși. Iar eu cred că o vor face mai mult în favoarea CFR-ului și tot mai mult împotriva FCSB-ului. 

Articolul precedent
Articolul următor

More article

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme